Syrop klonowy A, B czy C ?

 

autumn-196566_1920 Syrop klonowy to tradycyjny kanadyjski produkt, nie bez przyczyny nazywany Kanadyjskim Płynnym Złotem. Oprócz docenianych walorów smakowych, syrop charakteryzuje się bogactwem składników odżywczych, m.in. manganu, cynku i magnezu oraz witamin z grupy B. Syrop klonowy wykazuje działanie prozdrowotne, potwierdzone w licznych badaniach naukowych. Drugim producentem  syropu klonowego są Stany Zjednoczone, zwłaszcza w stanie Vermont.

Jak powstaje syrop klonowy?

Syrop klonowy produkowany jest w ogromnej większości w Kanadzie, w prowincji Quebec. Pierwotnie wytwarzały go ludy indiańskie zamieszkujące obecne tereny Kanady i północnych Stanów Zjednoczonych, jeszcze na długo przed odkryciem Ameryki przez Kolumba i napływem europejskich osadników.

Syrop klonowy produkuje się z wykorzystaniem klonów, głównie gatunków: cukrowego (Acer saccharum), srebrzystego (A. saccharinum), czerwonego (A. rubrum) i czarnego (A. nigrum). Drzewa muszą mieć około 30-40 lat, aby nadawały się do pozyskiwania soku. Sam proces jest dla nich mało inwazyjny, a te same klony można wykorzystywać jako surowiec przez wiele dziesięcioleci.

maple-syrup-1372470_1280 Pozyskiwanie soku odbywa się wczesną wiosną, w okresie roztopów. To najlepszy czas, ponieważ drzewa nie ulegają wtedy nadmiernemu wysuszeniu, a sok smakuje najlepiej. Gdy drzewa zaczynają rozwijać pąki, smak soku zmienia się na niekorzyść.

W pniach drzew umieszcza się kraniki, przez które wypływa sok zbierany bezpośrednio do naczyń lub transportowany jest do większych rynien, dzięki specjalnemu systemowi rurek połączonych z kranikami. Zebrany sok poddaje się odparowaniu i zagęszczaniu poprzez podgrzewanie, aż do uzyskaniu odpowiedniej konsystencji syropu. Tradycyjnie Indianie zagęszczali sok, wrzucając do niego rozgrzane kamienie, dzięki czemu woda stopniowo odparowywała. Stosowano również metodę „na zimno”, pozostawiając sok do maple-syrup-1169896_640 zamarznięcia, a następnie zdejmując warstewkę wody z powierzchni naczynia. Obie metody były bardzo czasochłonne. Europejscy osadnicy zmodernizowali sposób wytwarzania syropu klonowego. Otrzymywali go poprzez długie gotowanie w miedzianych kotłach. Obecnie stosowane metody przemysłowe nie różnią się bardzo od tych tradycyjnych. Stosuje się do nich co prawda nowoczesny sprzęt, natomiast metoda produkcji jest nieinwazyjna, nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych, barwników czy konserwantów. Obecnie do odparowywania syropu stosuje się energooszczędne parowniki. Syrop poddaje się filtracji, aby nie zawierał skrystalizowanych grudek sacharozy. Żadna z tych czynności nie powoduje jednak ingerencji w walory produktu.

Soki pozyskiwane z klonów różnią się składem. Zwykle zawierają 1,5-3% cukru. Od ilości cukru w soku zależy, z jaką wydajnością wytworzy się z niego syrop.

maple-2232088_1920 Do wyprodukowania 1 litra syropu klonowego potrzeba 20-50 litrów soku.

Syrop klonowy jest płynny i gęsty. Ma złocisty kolor, przypominający miód. W sklepach można spotkać syropy jaśniejsze i ciemniejsze. Im ciemniejsza barwa, tym mocniej zaszedł proces karmelizacji cukru w trakcie odparowywania syropu. Za cenniejsze uznaje się syropy jasne. Mają one delikatny smak – słodzą bez zmieniania smaku potrawy. Wiele osób ceni sobie jednak charakterystyczny „przypalony” posmak ciemnych syropów i to je uznaje za smaczniejsze.

waffle-984499_1920 Najpopularniejszym zastosowaniem syropu klonowego jest polewanie nim naleśników, bądź tradycyjnych w Kanadzie i USA pancakes, przypominających nasze racuchy. Jest również smaczną polewą do gofrów i tostów francuskich. Ale także do słodzenie herbaty, czy kawy, do polewania naleśników, gofrów czy lodów … do wypieków, czy do marynowania mięs. W Kanadzie bardzo popularne jest połączenie słodkiego i słonego i znajdziecie taki smak jak maple-bacon, którego ja osobiście jestem wielką fanką.

Syrop bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego można nim słodzić ciepłe napoje, drinki i koktajle. Ciemniejsze syropy sprawdzą się jako marynata do mięs, a wszystkie jego rodzaje można zastosować do wypieków.

100 g syropu klonowego dostarcza 270 kcal, czyli mniej niż cukier (ok. 400 kcal/100g). W jego składzie znajdziemy głównie sacharozę (52-75%), dlatego należy spożywać go z umiarem. Ma również dość wysoki indeks glikemiczny (IG=65), dlatego nie jest polecany cukrzykom. Nie powinien być również stosowany przez osoby na diecie bezcukrowej, z kandydozą, ani jako substytut cukru dla osób odchudzających się.

Syropu klonowego nie nazwiemy jednak pustymi kaloriami, ze względu na obecne w nim w dużych ilościach przeciwutleniacze korzystne dla zdrowia, a także witaminy i składniki mineralne. Syrop klonowy jest także dobrym produktem dla alergików uczulonych na miód.

Syrop klonowy można kupić w sklepach z żywnością naturalną i dużych marketach, a ostatnio także w dyskontach. Jego cena zbliżona jest do ceny dobrego miodu. Najlepiej kupować go w szklanych buteleczkach, ponieważ szkło uniemożliwia wymianę gazów i pozwala na dłużej zachować jakość i świeżość syropu.

Klasyfikacja syropu klonowego.

Zróżnicowanie pod względem smakowym czy wyglądu zależy głównie od wieku drzewa, a co za tym idzie od obecności w nim różnych składników mineralnych i organicznych.

Jak już wspomniano, głównym zagłębiem pozyskiwania soku klonowego są Stany Zjednoczone i Kanada.Każdy z tych krajów stosuje własną klasyfikację syropu. W Kanadzie są to klasy 1, 2 i 3, a w USA stopnie A, B, C, D. Sklasyfikowanie syropu jest dowodem na to, że ma on odpowiedni dla gatunku smak i zapach bez nieprzyjemnych domieszek, czysty i jednolity kolor oraz, że nie fermentuje.

Podstawą klasyfikacji jest głównie przejrzystość syropu (mówiąca o tym, w ilu procentach przepuszcza on światło). Zależy ona od stopnia odparowania wody,

Klasyfikacja kanadyjska syropu klonowego:

syrop klonowy skala kanadyjska

Klasyfikacja amerykańska jest prostsza: „A” – jasny, najwyższej jakości, „B” – średni, „C” – ciemny, posiada bardziej wyrafinowany smak, mocniejszy aromat, zalecany głównie do wypieków.

Przykłady oznaczenia syropu klonowego, najczęściej dostępnego w Polsce.

syrop-klonowy-a-bio-250-ml-terrasana    syrop-klonowy-c-bio-250-ml-terrasana 3

Jak wspomniano wyżej, cena syropu klonowego zbliżona jest do ceny miodu dobrej jakości (czyli około 30-35 zł). Chociaż w marketach można trafić na syrop już w cenie 15 zł, ale wierzcie mi, bo osobiście próbowałem, taki syrop nawet nie przypomina zapachu syropu klonowego. Są to po prostu odpady produkcyjne eksportowane do biednych krajów.

 

Syrop klonowy można dostać w sklepie stacjonarnym Dary Zdrowia, w Szczecinie w C.H. Nowy Turzyn oraz w sklepie internetowym TUTAJ

 

maple-syrup-575440_1280

 

 

 

 

 

Przy tworzeniu wpisu skorzystałem z poniższych artykułów:

http://www. poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/syrop-klonowy-wartosci-odzywcze-wlasciwosci-i-zastosowanie_43643.html

http://biotechnologia .pl/archiwum/ukryty-potencjal-kanadyjskiego-przysmaku-na-rynku-zdrowej-zywnosci,9887

https://pieknojestwtobie .com/syrop-klonowy-zastosowanie-i-wlasciwosci-zdrowotne/

http://www.biosyrop .pl/kategoria/o-syropie/

i inne strony

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s